A geometry class has a pizza party. there are 14 students that have a pizza. Each pizza has 8 slices. The teacher wants to buy the least number of pizzas so that they are the same number of slices for each student. (I know the answers, but I don't know how to show the work.)

How many pizzas should be purchased?
How many slices would each student receive?

8 answers

Find the least common multiple of 14 and 8 to find the total number of pieces. How many pizzas are there?
So, for 14...14,28,56 and
for 8..8,16,24,32,40,32,40,48, 56
Because there is no pizza (or kids for that matter left over) without. 56 is the LCM

56 pieces of pizza must be purchased, so that would be 56slices/8slices per pizza = 7 pizzas.
And, each student would have 56 slices/14 students=4slices/student

(Thank you. I'm Claire's retired grandma. I actually received a scholarship in calculus back in the day....but now can barely remember what a function does!!!)
I'm also a retired teacher -- and a great grandma. But you're ahead of me. My last math class was advanced algebra in high school -- and I almost didn't pass it. <g>
I've learned a lot from Jiskha math tutors.
LOL. I only taught one algebra class, one summer. I enjoyed it tremendously, because the students had failed before and thought they were losers. When they ran to the board to explain their answers, then passed with A's and B's at the summer's end I knew that THEY KNEW they were WINNERS!!!
Hey, last night (well I was up until 4 AM looking at who I could help...and what was on this site) I saw your posts and Steve's posts! I knew I found a site that was worthy of my time! I love to help where I think I might learn and where I might be helpful at the same time. Right?!
Please continue to help us. We really appreciate all the good tutors. The kids especially benefit!
I believe any number one chooses (over two) will be the correct number of pizzas to buy; the problem doesn't say there can't be any pieces left over. So anything over 2 pizzas will, in my opinion be right.
2 pizzas will give 16 slices and 16/14 = 1+. So each student gets a single slice and there are 2 slices left over (for the teacher to eat). Or we could buy 3 pizzas and 24/14 = 1+ so each student gets a single slice and there are 10 slices left over for the teacher, etc. So the teacher spends less money on 3 pizzas and gets fat at the same time.