A gas has a volume of 590 mL at a temperature of –55.0 C. What volume will the gas occupy at 30.0 C?

V1T1 = V2T2
(590 mL)(-55.0C) / (30.0C) = 1081.67 mL

273 + (-55) = 218 K

590/218 = V2/303
V2 = 590 (303/218) = 820 ml

Is my work and answer correct??

1 answer

I have trouble following what you've done. The first part where you end up with 1081.67 mL is not right for two reasons.
1. The formula should be V1/T1 = V2/T2
2. You didn't convert T to kelvin.

The second calculation you did is correct.