P = 2L + 2W
P = 2(26) + 2(35)
P = ?
Multiply the perimeter by 5.
A garden is in the shape of a rectangle 26 feet long and 35 feet wide. If the fencing costs $5 a foot, what will it cost to place fencing around the perimeter of the garden?
3 answers
610.00 dollars
a 14" diameter pie sells at $4. What is the cost per square inch (rounded off to the nearest cent)?