To find the total amount spent on gas, you multiply the cost per gallon ($3.12) by the number of gallons (5.25).
$3.12 * 5.25 = $16.38.
Therefore, the answer is B. $16.38.
A gallon of gas costs $3.12. Marco got 5.25 gallons. How much did Marco spend on gas? Round your answer to the nearest hundredth.
A.
$8.37
B.
$16.38
C.
$1.68
D.
$41.62
1 answer