To find the sum of all the numbers written in a \(10 \times 10\) grid, where each number represents the count of all squares of various sizes that cover a particular unit square, we can approach it systematically.
Let's first determine how many squares of each size can fit in a \(10 \times 10\) grid.
Count of Squares by Size
-
\(1 \times 1\) squares: There are \(10 \times 10 = 100\) such squares.
-
\(2 \times 2\) squares: A \(2 \times 2\) square can start anywhere from row 1 to row 9 and column 1 to column 9. Thus, the number of \(2 \times 2\) squares is \(9 \times 9 = 81\).
-
\(3 \times 3\) squares: These can start anywhere from row 1 to row 8 and column 1 to column 8, giving \(8 \times 8 = 64\).
-
\(4 \times 4\) squares: These can start in rows 1 to 7 and columns 1 to 7, or \(7 \times 7 = 49\).
-
\(5 \times 5\) squares: These can start in rows 1 to 6 and columns 1 to 6, or \(6 \times 6 = 36\).
-
\(6 \times 6\) squares: These can start in rows 1 to 5 and columns 1 to 5, or \(5 \times 5 = 25\).
-
\(7 \times 7\) squares: These can start in rows 1 to 4 and columns 1 to 4, or \(4 \times 4 = 16\).
-
\(8 \times 8\) squares: These can start in rows 1 to 3 and columns 1 to 3, or \(3 \times 3 = 9\).
-
\(9 \times 9\) squares: These can start in rows 1 to 2 and columns 1 to 2, or \(2 \times 2 = 4\).
-
\(10 \times 10\) square: There is only one such square that covers the entire grid: \(1 \times 1 = 1\).
Calculate Coverage of Each Square Size
Now we need to compute how many times each unit square is covered by these different squares.
-
Each \(1 \times 1\) square covers \(1\) unit square. Therefore, total contribution from \(1 \times 1\) squares: \[ 1 \times 100 = 100 \]
-
Each \(2 \times 2\) square covers \(4\) unit squares. Total contribution from \(2 \times 2\) squares: \[ 4 \times 81 = 324 \]
-
Each \(3 \times 3\) square covers \(9\) unit squares. Total contribution from \(3 \times 3\) squares: \[ 9 \times 64 = 576 \]
-
Each \(4 \times 4\) square covers \(16\) unit squares. Total contribution from \(4 \times 4\) squares: \[ 16 \times 49 = 784 \]
-
Each \(5 \times 5\) square covers \(25\) unit squares. Total contribution from \(5 \times 5\) squares: \[ 25 \times 36 = 900 \]
-
Each \(6 \times 6\) square covers \(36\) unit squares. Total contribution from \(6 \times 6\) squares: \[ 36 \times 25 = 900 \]
-
Each \(7 \times 7\) square covers \(49\) unit squares. Total contribution from \(7 \times 7\) squares: \[ 49 \times 16 = 784 \]
-
Each \(8 \times 8\) square covers \(64\) unit squares. Total contribution from \(8 \times 8\) squares: \[ 64 \times 9 = 576 \]
-
Each \(9 \times 9\) square covers \(81\) unit squares. Total contribution from \(9 \times 9\) squares: \[ 81 \times 4 = 324 \]
-
Each \(10 \times 10\) square covers \(100\) unit squares. Total contribution from \(10 \times 10\) squares: \[ 100 \times 1 = 100 \]
Total Contribution
Now, we sum all these contributions: \[ 100 + 324 + 576 + 784 + 900 + 900 + 784 + 576 + 324 + 100 \]
Calculating step by step: \[ 100 + 324 = 424 \] \[ 424 + 576 = 1000 \] \[ 1000 + 784 = 1784 \] \[ 1784 + 900 = 2684 \] \[ 2684 + 900 = 3584 \] \[ 3584 + 784 = 4368 \] \[ 4368 + 576 = 4944 \] \[ 4944 + 324 = 5268 \] \[ 5268 + 100 = 5368 \]
Thus, the sum of all sixteen numbers written in the \(10 \times 10\) grid is \(\boxed{5368}\).