A force ~F = Fx ˆý+Fy ˆ| acts on a particle that undergoes a displacement of ~s = sx ˆý + sy ˆ| where Fx = 10 N, Fy = −4 N, sx = 6 m, and sy = 1 m.
1. Find the work done by the force on the particle.
Answer in units of J
2. Find the angle between ~F and ~s.
Answer in units of �degrees
2 answers
30
(Fx*sx)+(Fy*sy)= 60-4= 56 <------