A force F=3.0 N+(0.5 N/m)x is used to push a crate from x=0 to x=5.0 m. How much work is done by the force?
1 answer
The work done by the force is 37.5 J. This can be calculated by using the equation W=F*d, where W is the work done, F is the force, and d is the distance. In this case, W=3.0 N*5.0 m + (0.5 N/m)*(5.0 m)^2 = 37.5 J.