A flowerpot falls from a window sill 26.8 m above the sidewalk.

What is the velocity of the flowerpot when it strikes the ground? The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .

2 answers

V^2 = Vo^2 + 2g*h
V^2 = 0 + 19.6*26.8 = 525.28
V = 22.92 m/s.
Ur mother