r = 0.40 meters
angular velocity = omega = w
linear velocity = v
v = w r = 20 m/s
so 20 = w * 0.40
w = 200/4 = 50 radians/second
so for part b
50 radians/s * 5 s * 1rev/2pi rad
=125/pi revs
a) Find the angular velocity of a 40 cm radius wheel that is moving at 20 m/s.
b) How many times will this wheel rotate in 5 seconds?
2 answers
r is radius so it cant be 20 m/s