A ferry boat crosses a river and arrives at a point on the opposite bank directly across from its starting point. The boat can travel at 4 m/s and the current is 1.5 m/s. If the river is 650 rn wide at the crossing point, in what direction must the boat steer and how long will it take to cross?

1 answer

its speed toward the opposite bank is
√(4^2 - 1.5^2) = 3.7 m/s
so it will take 650/3.7 = 175.3 seconds, steering upstream at an angle θ where
sinθ = 1.5/4
θ = 22°