The equation would be: m = 65h
To find out how far they would go in 9 hours, we plug in h = 9 into the equation:
m = 65(9)
m = 585
Therefore, they would go 585 miles in 9 hours.
So the answer is not listed in the options given.
A family goes on a trip. They drive 65 MPH. Write an equation using two variables to show the relationship between the number of hours driven, h, and the total amount of miles driven, m. how far would they go in 9 h A. 7,B. 69, C. 51, or D. 420
1 answer