A factory produced 65, 160 sweets. The sweets were packed in packets each holding sweets.

The cost of each packet was $72. All the packets were then equally put in 15 cartons. What was the cost of the sweets in each carton?

1 answer

you have typos
Is the first number 65160 ?
How many in each packet ?