On earth I assume so g/2 = 4.9 m/s^2
10 sin 30 = 5 m/s speed up at start = Vi
Hi = 5 meters
h = Hi + Vi t -4.9 t^2
when does h = 0 ?
0 = 5 + 5 t - 4.9 t^2
https://www.mathsisfun.com/quadratic-equation-solver.html
t = 1.64 seconds or -0.621
forget the negative. That was before you jumped.
A driver takes off with a speed of 10m/s from a 5m high diing board at 30° above the horizontal how much later doesh she strike the water
A rescue plaNe carries a package of emergency supply to be dropped at a point that is very close to a target the plane travels with a velocity of 75m/s implies 135m above the target how far away from the target must the pilot release the package
2 answers
Same deal
Hi 135
Vi = 0
u = 75 forever horizontal speed
h = 135 + 0 t - 4.9 t^2
0 = 135 -4.9 t^2
t = 5.25 seconds
x = u t = 75 * 5.25 = 394 meters
If that package explodes on landing, turn immediately after dropping, because you are also proceeding at horizontal speed u and it hits right under you if you do not turn.
Hi 135
Vi = 0
u = 75 forever horizontal speed
h = 135 + 0 t - 4.9 t^2
0 = 135 -4.9 t^2
t = 5.25 seconds
x = u t = 75 * 5.25 = 394 meters
If that package explodes on landing, turn immediately after dropping, because you are also proceeding at horizontal speed u and it hits right under you if you do not turn.