A driver of an automobile traveling at a constant speed of 20meter per second suddenly applies a brake and the automobile comes to rest in 2.0 seconds after skidding for a certain distance. what is the length of the skid distance?

1 answer

a = -20/2 = -10 m/s^2
s = 20t + 1/2 at^2