A density bottle has a mass of 70g when empty 90g when full of water and 94g when full of liquid x calculate a mass of water that fills the density bottle b volume of density bottle c mass of liquid x that fills the density bottle c the density of liquid x

4 answers

water density is about 1 g/cm^3
so
90 - 70 = 20 g water = 20 cm^3 water = bottle volume

liquid mass = 94 - 70 = 24 g

liquid density = 24 g/20 cm^3 = 1.2 g/cm^3 or 1,200 kg/m^3
Thanks
Very nice
I am finding this from 2 hours, I finally got it, I am very happy
كلللييشش و اخييراالقيت الحل😁😁
I personally tried this question for several times but today I decided to google and finally my answer was the same so am happy for my great struggle