a dealer makes a profit of 25% when he sells a shirt at a discount of 30%. if the profit is 91, find the marked price of this shirt.

1 answer

if the cost is c and the marked price is p, then

.70 * p = 1.25c = c+91
.25c = 91
c = 364
p = 1.25*364/.7 = 650