To calculate the average speed, we need to know the time taken and the distance traveled.
The time taken is 17:20h - 16:25h = 55 minutes or 0.92 hours (since there are 60 minutes in an hour).
The distance traveled is 11 km.
Average speed = distance/time = 11 km / 0.92 hours = 11.96 km/hour.
Therefore, the average speed of the cyclist on the journey from Turkeyen campus to place x is approximately 11.96 km/hour.
a cyclist left turkeyen campus at 16:25h and arrived at place x at 17:20h. if place x is 11km from turkeyen campus, calculate the average speed of the cyclist on the journey from turkeyen campus to place x
1 answer