a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $11.50 and 9 shrubs. the total bill was $94.75. write and solve an equation to find the price of each shrub.

1 answer

Let x be the price of each shrub.

The total cost of the shrubs is 9x.

The total bill is $94.75.

So, the equation is:
11.50 + 9x = 94.75

Solving for x:
9x = 83.25
x = $9.25

Therefore, the price of each shrub is $9.25.