A cricket jumps vertically upwards, and remains in the air for 1.6 s. At

what speed did it leave the ground?

1 answer

v = Vi - g t
at the top, v = 0 and t = 1.6/2 = 0.8 s
g = 9.81 m/s^2 approximately
so
0 = Vi -9.81(0.8)
Vi = 9.81(0.8) meters/ scond