A corvette ZR1 can brake to a stop from 60mph in 2.6 seconds. If the car has a weight of 3225 pounds, what force (in Newtons) acts on the car?

a= (V^2 - V^1)/t
a= (0-88ft/sec)/2.6 sec
a= -10.316 m/s^2
-10.32N

Is this correct?

2 answers

What did you get when you converted the weight to kg?
Your solution for acceleration is correct, but I don't know why you changed units from m/s^2 to N. They aren't the same units, since Newton is force units. Numerically, it's correct as well.

Anyway, now that you have acceleration (which is -10.316 m/s^2), we'll solve for force. Force is mass x acceleration:
F = m*a
But we have to convert first the mass to kg units. There are 2.2 lbs equivalent to 1 kg:
mass: 3225 lbs * (1 kg / 2.2 lbs) = 1465.91 kg
Thus,
F = 1465.91 kg * -10.316 m/s^2
F = -15122.3 N