A copper calorimeter of mass 150g was half filled with water of mass 300g and temperature 0^C. 5g of ice at 0^C was added to the content, later some steam was passed into the mixture and the temperature rose by 20^C. Calculate the quantity of steam added. (Specific latent heat of vaporisation of steam = 2.26* 10^6JKg^-1 specific heat of copper=400JKg-1K-1)

3 answers

Solution for: A copper calorimeter of mass 150g was half filled with water of mass 300g and temperature 0^C. 5g of ice at 0^C was added to the content, later some steam was passed into the mixture and the temperature rose by 20^C. Calculate the quantity of steam added. (Specific latent heat of vaporisation of steam = 2.26* 10^6JKg^-1 specific heat of copper=400JKg-1K-1)
Please can you help with this question 🙏
A copper calorimeter of mass 150g was half filled with water of mass 300g and temperature 5°c.50g of alluminium at 35°c was added to the content which in the temperature of the water to 20°c.calculate the temperature change of the calorimeter.(s.h.c.of copper=400j/kgk,s.h.c.of water=4200j/kgk and s.h.c.of alluminium=900j/kgk)