How long was the force in contact with the ball?
Force * time = change in momentum = m v
A constant 5 N horizontal force hits a stationary 2 kg ball. What is the balls speed after going 10 m?
3 answers
Oh, I see, the force is forever
a = F/m = 5/2 = 2.5 m/s^2
10 = (1/2) a t^2
20 = 2.5 t^2
t = 6.93 seconds
V = a t = 2.5 *6.93 = 17.3 m/s
a = F/m = 5/2 = 2.5 m/s^2
10 = (1/2) a t^2
20 = 2.5 t^2
t = 6.93 seconds
V = a t = 2.5 *6.93 = 17.3 m/s
t = 2.83 seconds
v = 2.5 * 2.83 = 7.07 m/s
v = 2.5 * 2.83 = 7.07 m/s