A company uses the function C(x)= 20.50x+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is $625,000.

1 answer

C = 20.50x + 2000 = $625,000.
20.5x = 625000 - 2000 = 623000
X = 30,390 Units,
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 3 answers
  1. Number of workers: 10, 20, 30Output(thousands): 3, 5, 6 Fixed Cost ($): 2000, 2000, 2000 Variable Cost ($): 100, 200, 300 In the
    1. answers icon 1 answer
  2. Number of workers: 10, 20, 30Output(thousands): 3, 5, 6 Fixed Cost ($): 2000, 2000, 2000 Variable Cost ($): 100, 200, 300 In the
    1. answers icon 1 answer
more similar questions