A company paid $48 for 2 cases of printer paper. Each case contained 12 packages of paper. Next month the company’s office manager needs to order 180 packages of the same paper. If the price per package does not change, what would be the total cost of next month’s order?
*Hint: This is a unit rate question. Find the cost of 1 package first.
4 answers
48/24 = $2.00 per package
Ms sue is ms Sue
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
ff
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
ff
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
f
I was wonder Ms. Sue that what is the real answer