A company orders 16 boxed lunches from a deli for $138.40. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

1 answer

To find the unit cost of each boxed lunch, divide the total cost by the number of boxed lunches: $138.40 / 16 lunches = $<<138.40/16=8.65>>8.65 per lunch. Answer: \boxed{8.65}.