A company has 140 employees, of which 30 are supervisors. Eighty of the employees are

married, and 20% of the married employees are supervisors. If a company employee is
randomly selected, what is the probability that the employee is married and is a supervisor?

4 answers

8 * .2 = 1.6 rounded to 2 are married and supervisors.

2/140 = ?
80 * .2
16
Supervisors = 30/140
Married = 64/140
Married supervisors = 16/140
So the probability that the employee is married and is a supervisor is 16/140 = 0.11
{20/100}×80= 16
16/140= 0.114