The troglodyte war continues, and a particularly offensive member of colony B is located 120 m below the top. At what speed must a bomb be rolled to get him?
Answer in units of m/s.
A colony of troglodytes has been in a lengthy feud with its neighbors on the adjacent cliff. Colony A finally develops an important military breakthrough: it rolls bombs off its cliff at known rates of speed, thus gaining pinpoint accuracy in its attacks.
If the cliffs are separated by 40.5 m and a bomb is rolled at 7.9 m/s, how far down the opposite cliff will it land? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s^.
Answer in units of m.
2 answers
horizontal speed is constant so
t = 40.5 / 7.9
so
distance down = (1/2) g t^2
= 4.9 t^2
t = 40.5 / 7.9
so
distance down = (1/2) g t^2
= 4.9 t^2