First convert 1 hour 15 minutes into minutes: 1 hour * 60 minutes/hour = <<1*60=60>>60 minutes
Then add the 15 minutes to find the total time spent on English per day: 60 minutes + 15 minutes = <<60+15=75>>75 minutes
Then convert the total time spent in school to minutes: 15 hours * 60 minutes/hour = <<15*60=900>>900 minutes
Then divide the total time spent on English by the total time spent in school and multiply by 100% to express the answer as a fraction: 75 minutes / 900 minutes * 100% = 8.33%. Answer: \boxed{\frac{8.33}{100}}.
A class spends 1 hour 15 minutes on English each school day. If the total time spend in school each day is 15 hours, what fraction of the time is spend on English?
1 answer