A = pi * r^2
A = pi * 21 ^2
A = 3.14 * 21 * 21
Divide the area by 280
A circular marble tabletop has a diameter of 42 inches. If the tabletop costs $280, what is the price per square inch?
12 answers
I'm still lost
you want price per sq. inch
That is $/in^2
so, divide the cost by the area
$280/1385in^2 = (280/1385) $/in^2 = $0.202/in^2 or 20.2 cents/in^2
In all these problems, keep track of the units. That will tell you what to divide or multiply by what.
That is $/in^2
so, divide the cost by the area
$280/1385in^2 = (280/1385) $/in^2 = $0.202/in^2 or 20.2 cents/in^2
In all these problems, keep track of the units. That will tell you what to divide or multiply by what.
IM COUNFUSED
I neeed helpppppppp
he is saying the answer is $0.20
it is 0.5
im sstill sconfused like wtf..... im to stupid for sschool
IM STILL CONFUSED HOW ARE PEOPLE SO GOOD AT MATH LIKE HUH
thnks for the help guys
IM SO CONFUSED RN
ok so how do you find the price per square inch by the diameter