A circular hole of 150 mm diameter is to be punch out of a 2 mm thick plate. the shear stress needed to cause fracture is 400 Mpa. calculate the minimum force to be applied to the punch.
2 answers
force=400 E6 * PI(.150/2)^2 Newtons
D=150mm
=0.15m
t=2mm
=0.002m
T=400MPa
=400E6Pa
T=F/Al
F=TAl
=T*Pi*D*t
=400E6*3.1416*0.15*0.002
=376911.12N
=376.9KN
=0.15m
t=2mm
=0.002m
T=400MPa
=400E6Pa
T=F/Al
F=TAl
=T*Pi*D*t
=400E6*3.1416*0.15*0.002
=376911.12N
=376.9KN