A circular floor of a building Is to be tiled with ceramic tiles each of side 40cm × 40cm, If the perimeter of the floor is 66m, calculate, Correct to the nearest whole number the number of tiles required to completely tile the floor (take pi= 22/7

1 answer

First, we need to find the radius of the circular floor:
Perimeter of a circle = 2πr
66m = 2(22/7)r
66m = 44/7r
r = (66m * 7) / 44 = 105 / 2 = 52.5m

Now, we can find the area of each tile:
Side of the tile = 40cm = 0.4m
Area of tile = (0.4m) * (0.4m) = 0.16m^2

Next, we can find the area of the circular floor:
Area of circle = πr^2
Area of circle = (22/7) * (52.5m)^2
Area of circle = (22/7) * (52.5m) * (52.5m)
Area of circle = (22/7) * 2756.25
Area of circle = 8659.375m^2

Now, we can find the number of tiles required:
Number of tiles = (Area of circle) / (Area of tile)
Number of tiles = 8659.375m^2 / 0.16m^2
Number of tiles = 54121.09375

Rounded to the nearest whole number, the number of tiles required is 54121.