A child pedals a tricycle, giving the driving wheel an angular speed of w=.875 rev/s. If the radius of the wheel is r=0.260 m, what is the child's linear speed, v?
2 answers
.875 * 2 * π * 0.260
Circumference = 2pi*r = 6.28*0.260 = 1.63 m.
V = 0.875rev/s * 1.63m/rev = 1.43 m/s.
V = 0.875rev/s * 1.63m/rev = 1.43 m/s.