To find the unit price for each size, you need to divide the total cost of each bottle by the number of ounces in that bottle.
For the 12.6 ounce bottle:
Unit price = $2.37 / 12.6 oz = $0.1881 per ounce
For the 25.3 ounce bottle:
Unit price = $5.24 / 25.3 oz = $0.2075 per ounce
So, the unit price for the 12.6 ounce bottle is $0.1881 per ounce and for the 25.3 ounce bottle is $0.2075 per ounce.
A certain shampoo is available in two sizes. A twelve point six ounce bottle cost two dollars and thirty seven cents. A twenty five point three ounce bottle cost five dollars and twenty four cents. Find the unit price for each size.
1 answer