4/0.75 = 24/x
Cross multiply and solve for x.
OR --
0.75(24/4) =
A certain pencil comes 4 in a package for $.75. Find the cost of 24 pencils.
5 answers
You are so helpful
it’s $4.50 period
4+4+4+4+24=24. Plus 24+ $75=55. Average
24+75=99
24+75=99
5 +5