A certain pencil comes 4 in a package for $.75. Find the cost of 24 pencils.

5 answers

4/0.75 = 24/x

Cross multiply and solve for x.

OR --

0.75(24/4) =
You are so helpful
it’s $4.50 period
4+4+4+4+24=24. Plus 24+ $75=55. Average
24+75=99
5 +5