A certain brand of coffee comes in 2 sizes. A 10.5 ounce package costs $2.99. A 29.3 ounce package costs $7.98. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answer to the nearest cent.

1 answer

To find the unit price for each size, we divide the cost by the number of ounces:

For the 10.5 ounce package: $2.99 / 10.5 oz = $0.285714285714286 per ounce

For the 29.3 ounce package: $7.98 / 29.3 oz = $0.272115897967212 per ounce

Rounded to the nearest cent, the unit price for the 10.5 ounce package is $0.29 per ounce, and the unit price for the 29.3 ounce package is $0.27 per ounce.

Based on the unit price, the 29.3 ounce package is the better buy.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. One brand of canned beans is sold in four different sizes.The 7-ounce can costs $3.49 The 16-ounce can costs $6.49 The 24-ounce
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. One brand of canned salmon is sold in four different sizes.Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49. Size B The 16 1/2 -ounce can
    1. answers icon 5 answers
more similar questions