v=rω
=>
150 m/s = 0.08m*ω
θ=150/0.08=1875 rad/s
Average ω=1875/2=937.5 rad/s
Number of revolutions
=937.5 rad/s *100s /(2π rad/rev)
=93750/2π
=14921 rev. approx.
Check my arithmetic.
A centrifuge takes 100 s to spin up from rest to its final angular speed with constant angular acceleration. If a point located 8.00 cm from the axis of rotation of the centrifuge moves with a speed of 150 m/s when the centrifuge is at full speed, how many revolutions does the centrifuge make as it goes from rest to its final angular speed?
1 answer