A cell phone service offers two data options for its customers. In option A

, the cost per GB of data is $9. In option B
, the cost is $12 per month plus $6 per GB of data. Write an equation to represent the amount of data someone would need to use in a month for both options to be equal.

1 answer

Let x be the amount of data someone would need to use in a month for both options to be equal.

For Option A:
Cost = $9x

For Option B:
Cost = $12 + $6x

Setting the two costs equal to each other, we get:
$9x = $12 + $6x

Subtracting $6x from both sides:
$3x = $12

Dividing by $3:
x = 4

Therefore, someone would need to use 4 GB of data in a month for both options to be equal.