Work with the "weighted mean".
For each pound,
cost of meat powder = 0.4*1.20 = 0.48
cost of grain = 0.6*0.80 = 0.48
Total cost per pound = 0.48+0.48 = $0.96
A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% meat powder and 60% grain. The meat powder costs $1.20 per pound. The grain costs 80 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of cat food?
1 answer