A cars starts from rest and after 20 seconds its velocity becomes 108 km-1 find the acceleration of the car

4 answers

a=changevelocity/time=108/20 km/sec^2=5.4km/sec which is a great acceleration.

Did you mean km/hr? Then divide 108 by 1000/3600 to get m/s

a then= Vin m/s/20
dsjhfcifmfvn[cdx
Data
t =20 secs
vi=0
vf=108km/h------>m/s
= 108x1000/3600
= 30m/s
a=?
Solution
a= vf-vi/t
=(30) - (0)/(20)
= 30/20
Result
a=1.5 m/s²
Thank you For your help
I am amazed