x0 = 0
v0 = 0
v1 = 1.2 * 5.9 = 7.08 m/s
x1 = (1/2)(1.2)(5.9^2) = 20.9 m
v3 = 7.08 - 1.7(1.7) = 4.19 m/s
x3 = 20.9 + 7.08 (1.7) -.5(1.7)(1.7)^2
= 30.5 m
A car starts from rest and travels for 5.9 s with a uniform acceleration of +1.2 m/s2. The driver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of -1.7 m/s2. The breaks are applied for 1.70 s.
1 answer