V = Vo + a*t.
21 = 0 + a*7, a = 3 m/s^2.
V = 0 + 3*2 = 6 m/s.
a car starts from rest and accelerates uniformly to reach a speed of 21 m/s in 7.0s. What was the speed of the object after 2.0 seconds?
2 answers
a car starts from rest and accelerates uniformly to reach a speed of 21 m/s in 7.0s. What was the speed of the object after 2.0 seconds?