a car rental company has two rates. The first rate is 45$ per day plus 29.5 cents per mile the second rare is 90$ per day plus 0.07 per mile. If you rented at the 90$ rate, how many miles you would need to drive to break even?

1 answer

in pennies:
4500 + 29.5 m = 9000 + 7 m

22.5 m = 4500

m = 200 miles