A car mass 800kg goes round a corner of radius 65 m at a speed of 65 m/ s. What size force is needed to achieve this

2 answers

centripetal force ... f = (m v^2) / r = 800 kg * (65 m/s)^2 / 65 m = ? Newtons
ac=v^2/r
=10^2/65
=1.53
F=mac
=800x1.53
=1.224N