A car is slowing down at a rate of 20 km/h/s. How far does it travel if its original velocity is 50 km/h and its final velocity is 5.0 m/s?

2 answers

Change km to m, h to sec

20km/h/s= 20000/3600 m/s^2
50km/h= 50000/3600 m/s

Vf^2=Vi^2+2ad where a= -20/3.6 m/s^2
solve for d.
thank you