A car enters the freeway with a speed of 5

.
6
m/s and accelerates uniformly for 3.6 km in
2.7 min.
How fast is the car moving after this time?
Answer in units of m
/
s

1 answer

d = Vo*t + 0.5a*t^2 = 3600 m.
5*162 + 0.5a*162^2 = 3600
810 + 13122a = 3600
13122a = 3600-810 = 2790
a = 0.2126 m/s^2

V=Vo + a*t = 5 + 0.2126*162 = 39.44 m/s.
Similar Questions
  1. A car enters the freeway with a speed of 6.5m/s and accelerates uniformly for 3.5 km in 3.9 min. How fast is the car moving
    1. answers icon 3 answers
  2. A car enters the freeway with a speed of 6.9m/s and accelerates uniformly for 3.3 km in 2.8 min. How fast is the car moving
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions