A cannon ball is shot out of a cannon buried 2m in the ground. The height of the cannonball can be approximated by the equation h=-5t^2+35t-2 where is the height of the cannonball in meters and t is the time in seconds.

a)how long will it take the cannonball to reach ground level, to the nearest tenth of a second

b)how long is the cannonball in the air to the nearest tenth of a second

c)find the maximum height of the cannonball and the time it takes to reach this height.

what steps would i need to do this

2 answers

To reach the ground, the height would be zero.

0 = -5t^2 + 35t - 2

You need to use the quadratic equation to solve for t, because this is not factorable.

b) Time up = time down

c) -b/2a will give you the max. height. -35/-10 = 3.5 meters
-
.o6