A cannon ball is fired horizontally with a velocity of 50m/s from the top of a cliff of 90mh. after how many seconds will it strike the plane at the foot of the cliff and at what distance at the foot of the cliff will it strike?

1 answer

time to hit:

4.9t^2 = 90
t = 4.29 s

4.29s * 50 m/s = 214.28 m