A candy store sells different types of candy by ounce. Red snaps cost $0.25 per ounce and blue tarts cost $0.30 per ounce. You decide to buy 8 ounces of candy to share with your friends. How much more expensive would it be to get a bag of blue tarts instead of a bag of red snaps?

A. $4.40
B. $0.40
C. $2.40
D. $2.00

1 answer

To find the price difference between the blue tarts and the red snaps, we need to find the difference in price per ounce and then multiply it by the number of ounces (8).

Red snaps cost $0.25 per ounce.
Blue tarts cost $0.30 per ounce.

The price difference per ounce is $0.30 - $0.25 = $0.05.

To find the total price difference, we multiply the price difference per ounce by the number of ounces:
$0.05 x 8 = $<<0.05*8=0.40>>0.40.

Therefore, it would be $0.40 more expensive to buy a bag of blue tarts instead of a bag of red snaps.

The answer is B. $0.40
Similar Questions
  1. QuestionA candy store sells different types of candy by the ounce. Red Snaps cost $0.25 per ounce, and Blue Tarts cost $0.30 per
    1. answers icon 1 answer
  2. Compare Proportions from Graphs & Equations Quick Check4 of 54 of 5 Items Question A candy store sells different types of candy
    1. answers icon 1 answer
  3. Compare Proportions from Graphs & Equations Quick Check4 of 54 of 5 Items Question A candy store sells different types of candy
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions