Let x be the amount of petrol needed for a distance of 413 km.
We can set up a proportion:
6 liters is to 42 km as x liters is to 413 km
6/42 = x/413
To solve for x, we can cross-multiply:
6 * 413 = 42 * x
2478 = 42x
Dividing both sides by 42:
x = 59 liters
Therefore, the bus needs 59 liters of petrol for a distance of 413 km.
A bus travels 42 km with 6 liters of petrol. How many liters of petrol does is need for a distance of 413km?
1 answer