a = ∆v/∆t = (36-6)/(5-0) = 6 m/s^2
s = vt + 1/2 at^2
so plug in your numbers ...
a bus traveling in a straight line with uniform acceleration has an instant speed of 6m/s. 5seconds later, has reached speed of 36m/s. Find the magnitude of its acceleration and the distance traveled in 5seconds
3 answers
Answer
S=vt+1/2at^2 s=36m/s(5)+1/2(6m/s s= 180+3=183m/s